Bezpieczeństwo ponad wszystko

Bezpieczeństwo ponad wszystko

21 lipca 2016 Off By Ela

Bezpieczeństwo ponad wszystkoRodzinne wypady w góry to już tradycja dla wielu rodzin i nikogo nie dziwi ogromne przywiązanie do konkretnych miejsc, szczytów czy regionów. Oczywiście w Polsce nie brakuje ciekawych gór, ale wiele rodzin regularnie wraca w to samo miejsce, które z jakiegoś powodu urzekło je w przeszłości.

To sprawia, że już po latach jako rodzice z własnymi dziećmi także chętnie wybierają się w te same regiony, doceniając ich walory nie tylko turystyczne. Niewątpliwie bardzo ważne jest zachowanie bezpieczeństwa na szlaku i niektóre szlaki uchodzą za zdecydowanie bezpieczniejsze od innych. Doświadczony turysta górski doskonale zna wszystkie te trasy i wie, jak posługiwać się przewodnikami oraz oznaczeniami bezpośrednio na szlaku, aby się nie zgubić i nie trafić w niepożądane miejsce.

Wspinaczka górska

Niedoświadczeni wspinacze – a jest ich na szlakach w ostatnim czasie coraz więcej – stanowią już dużo większe zagrożenie i to nie tyle dla innych turystów, ale dla samych siebie. Szczególnie istotne jest więc wybieranie się w góry tylko i wyłącznie po odpowiednim przygotowaniu siebie i całej swojej wyprawy. A jeśli nie posiada się odpowiedniego doświadczenia, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów lub zapoznać się z licznymi wartościowymi wskazówkami na ten temat dostępnymi w publikacjach o trekkingu górskim.

Odpowiedzialność za całą rodzinę

Rodzice wybierający się z dziećmi na górski szlak muszą czuć potrójną odpowiedzialność – nie tylko za siebie i partnera, ale za dzieci. Te niestety mogą na szlaku zmęczyć się o wiele szybciej lub wykazać się nieuwagą, co oznacza w górach natychmiastowe kłopoty. Odpowiednie wyposażenie dziecka to tylko jeden z aspektów – dużo ważniejsze jest nauczenie dziecka odpowiednich zasad poruszania się po górach, a także jego kontrolowanie i doglądanie w pierwszych wyprawach. Najskuteczniejsze wydaje się być tutaj umieszczenie dzieci gęsiego pomiędzy dwójką opiekunów, z których jeden idzie przodem, a drugi zabezpiecza tył i dzięki temu może cały czas mieć podgląd na zachowanie dzieci, a w razie wypadku zareagować dostatecznie szybko.

Sprawdź więcej: https://rodzinazdrowia.pl/o-czym-nie-wolno-zapomniec-podczas-rodzinnej-wyprawy-na-gorskim-szlaku