Pierwsze samodzielne wakacje

Pierwsze samodzielne wakacje

29 września 2016 Off By Ela

Pierwsze samodzielne wakacjeW życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, kiedy po raz pierwszy wyjeżdża sam na wakacje. Zazwyczaj rodzice decydują się, aby puścić swoją pociechę na kolonie lub obóz. Oczywiście, dziecko pozostaje wówczas pod stałą opieką osób dorosłych, które dbają o jego bezpieczeństwo. Poza tym, otoczone jest również rówieśnikami. Wielu rodziców martwi się jednak o jego bezpieczeństwo i zastanawia, czy jest to aby dobrym pomysłem, aby młody człowiek jechał gdzieś bez nich.

Wszystko zależy oczywiście od wieku dziecka oraz od jego charakteru i osobowości. Niektóre dzieci bardzo wcześnie stają się samodzielne i nie tęsknią za rodzicami, podczas gdy inne nie potrafią sobie poradzić z taką rozłąką i potrzebują wsparcia mamy lub taty nawet jako nastolatki. Na pewno nie można dziecka wysyłać na taki wyjazd na siłę, jeżeli ono samo tego nie chce. Może się to bowiem skończyć tym, że trzeba będzie po nie po kilku dniach jechać na drugi koniec kraju, ponieważ nie będzie ono sobie dawało rady.

Kolonie dla dziecka

Obóz lub kolonie to doskonała okazja do tego, aby dziecko nauczyć samodzielności. Będzie ono musiało samo się ubierać, myć, dbać o swoją higienę oraz gospodarować się pieniędzmi, które dadzą mu rodzice. Dla wielu dzieci jest to nie lada wyzwanie. Dlatego też, warto jest z dzieckiem rozmawiać jak najwięcej przed takim wyjazdem i uświadamiać mu, jak wygląda taki wyjazd. Młody człowiek musi wiedzieć, czego może się spodziewać. Powinien mieć również świadomość tego, że rodzice nie będą mogli mu pomóc i przywieźć kolejnych ubrań lub pieniędzy. Dziecko dobrze przygotowane psychicznie powinno świetnie dać sobie radę i nie powinno mieć żadnych problemów.

Trzymanie się grupy

Ważne, aby uświadomić dziecku, żeby trzymało się zawsze swojej grupy i nigdy nie odłączało od niej. Zazwyczaj na takich koloniach grupy wybierają się na różnego rodzaju wyjazdy i często dzieci mogą samodzielnie spacerować. Muszą jednak pilnować czasu oraz nigdy nie powinny zostawać nigdzie same. Dobrze jest też dać dziecku telefon komórkowy, aby w razie czego mogło skontaktować się z rodzicem lub opiekunem kolonii.

https://rodzinazdrowia.pl/kiedy-dziecko-jedzie-samo-na-wakacje